Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?

Gölevez nedir ? Sağlığa faydaları

Gölevez nedir ? Sağlığa faydaları

Gölevez nedir ? Sağlığa faydaları

22/10/2019

Sağlık yararları arasında sindirimi iyileştirme, kan şekeri düzeylerini düşürme, belirli kanser türlerini önleme, cildi koruma, göz sağlığını artırma, kan dolaşımını artırma, kan basıncını düşürme, bağışıklık sistemine yardımcı olma ve kalp hastalığını önleme becerisi bulunmaktadır. Ayrıca kas ve sinir sağlığını destekler.

 Gölevez Nedir?

Gölevez bitkisinin kalın, yumru kökü; binlerce yıldır olduğu gibi yerel mutfakların ve diyetlerin son derece önemli bir parçasıdır. Aslında, insanlık tarihindeki ilk ekilen bitkilerden biri olarak kabul edilir. Bilimsel adı Colocasia esculenta’dır ve büyüleyici bir tarihe sahiptir. Güneydoğu Asya ve güney Hindistan’a özgü olduğuna inanılıyor, ancak dünyanın her yerinde birçok yerde yetiştiriliyor ve kullanılıyor.

Enteresan bir şekilde, her kültürün nasıl hazırladığına ve yetiştirilen mahsulün çeşitliliğine bağlı olarak yöreden yöreye biraz farklı şekillerde kullandığı sanılmaktadır. Ayrıca su basmış alanlarda yetişen az sayıdaki üründen biridir. Afrika, Hint ve Okyanus mutfaklarında temel bir besindir, ancak Japonya, Mısır ve Surinam’dan Amerika Birleşik Devletleri, Fiji ve İspanya’ya kadar her yerde bulunabilir.

Bitkisi yaygın olarak geniş yaprakların şekli nedeniyle “fil kulağı” olarak bilinir. Yapraklar, kökler ve soğanlar besin maddeleri olarak kullanılabilir, ancak bitki pişirilmelidir. Aslında, yüksek oranda oksalat içeriğine bağlı olarak, bitki  ölümü ham formda toksiktir, fakat bu tehlikeli maddeler, karbonat ile pişirildiğinde veya bir gece boyunca bekletilmişse giderilebilir. Dünyada her yıl 11.3 milyon tondan fazla yetiştirilmektedir. Bitkinin sağlık yararları, sık kullanımının bir avantajıdır, bu nedenle sağlık açısından bilinçli kültürlerde ve popülasyonlarda giderek popülerlik kazanmaktadır. Şimdi, sağlık yararlarına daha yakından bakalım.

 Besin Değeri

Genel sağlığımıza birçok açıdan fayda sağlayabilecek zengin organik bileşikler, mineraller ve vitaminler içerir. Çok fazla miktarda diyet lifi ve karbonhidratın yanı sıra yüksek oranda A vitamini, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini ve folat içerir. İçinde magnezyum, demir, çinko, fosfor, potasyum, manganez ve bakır bulunur. Bitki ayrıca biraz protein sağlar, ancak miktar göz ardı edilebilecek kadar azdır.


Sağlık Faydaları

Sağlık yararları arasında sindirim sağlığını iyileştirme, kanseri önleme, göz sağlığını iyileştirme ve daha pek çok şey vardır.

 Sindirim Sağlığını İyileştirir

Gölevez tüketiminin en önemli işlevlerinden biri sindirimdeki rolüdür. İçerisinde bulunan yüksek seviyedeki diyet lifi (tek bir porsiyon günlük diyet lifi ihtiyacının % 27’sini içerir) gastrointestinal sağlığımızı desteklemek için çok önemlidir. Lif, bağırsak hareketlerimize hacim kazandırmaya yardımcı olur, böylelikle sindirim sistemi boyunca yiyeceklerin hareket etmesine yardımcı olur ve sindirimi kolaylaştırır.

 Bu, aşırı gaz, şişkinlik, kramp, kabızlık ve hatta ishal gibi belirli durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Sağlıklı, düzenlenmiş bir gastrointestinal sistem genel sağlığınızı büyük ölçüde artırabilir ve çeşitli kanser türlerine yakalanma şansını azaltabilir.

 Kanseri Önlemeye Yardım Eder

Kanserden bahsetmişken, gölevez vücudumuzdaki antioksidan aktivitede önemli bir rol oynar. İçerisinde bulunan yüksek A vitamini, C vitamini ve çeşitli diğer fenolik antioksidanlar bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve sistemimizden tehlikeli serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur.

 Serbest radikaller, hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleri olup, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına ve kanserli hücrelere dönüşmesine neden olabilir. Bitki serbest radikalleri ortadan kaldırarak genel sağlığımızı garanti altına alır. Bu kökte bulunan kriptoksin, doğrudan hem akciğer hem de oral kanser geliştirme şansının azalmasıyla bağlantılıdır.

 Diyabeti Önler

Diyet lifi aynı zamanda, diyabet gelişme şansını azaltabilir çünkü vücuttaki insülin ve glukoz salınımını düzenler. Gölevez içerisinde bulunan zengin miktardaki lif, glisemik seviyenizi yönetebilir ve diyabet geliştirme şansınızı azaltabilirsiniz. Şeker hastalığınız varsa, gölevez gibi lif açısından zengin besinler, kan şekerindeki tehlikeli sivri dalgalanmaların önlenmesine yardımcı olabilir.

Yorum ekle